Styrelsen har påbörjat sitt arbete inför hösten sedan ett par veckor tillbaka och ett medlemsbrev har skickats ut. Har du inte nåtts av det – vi får inte sällan mail som studsar av olika anledningar, det kan vara en full mailbox eller ändrad mailadress – hör då av dig till oss!
Våra medlemsaktiviteter är snart i full gång – Anhörigträffar, Fikaträffar på Södermalm och våra digitala fikaträffar som redan har hunnit ha sitt första möte.
***
Vi har varit i kontakt med patientnämnden för att få en lägesbeskrivning om de anmälningar som hittills kommit in. En ökning av anmälningar från akutmottagningar kan noteras, vilket är oroväckande.
Hittills i år fram till sista augusti har 35 anmälningar inkommit, det är något fler än förra året.
Vi vet att detta är en bråkdel av vad våra medlemmar upplever i vården!
Därför vill vi påminna om och be er som av olika anledningar inte får det bemötande som man skulle kunna förvänta sig att anmäla!!!
Följ länken nedan till ett tidigare inlägg där du hittar all information om hur du går till väga;
Hjälp oss hjälpa dig! ANMÄL!
Tyvärr tolkar politikerna de låga anmälningssiffrorna som att vården trots allt har blivit bättre, vilket vi vet inte är sant!
***
Påverkansaktiviteter i region Stockholm kommer påbörjas direkt efter valet.
Däremot kan vi berätta att 304 mottagare inom vården, både vårdcentraler men även beslutsfattare har fått vår e-post den 1/9 och där vi berättar om konferensen och de senaste framstegen inom forskning. Hela 35% har öppnat sina mail men det är omöjligt för oss att veta om man läst helheten.
Just nu arbetar vi för fullt med att ansöka om bidrag inför nästa år där vi behöver ta hjälp av utomstående för att lyckas.
RME Stockholms styrelse
- Publicerat den
- kl.
- Kategori: RME Stockholm